Az utolsó pillanatban eszmélt a gyöngyöspatai önkormányzat, hogy a március 1-én induló közmunkaprogram tevékeny résztvevőit, a közmunkásokat, értesíteni kéne arról, hogy a következő 10 hónapot erdészeti munkával fogják tölteni. Február 29-én délután kezdték el kézbesíttetni az értesítőket. Ha a hivatali kézbesítő egy potenciális közmunkást épp nem talált otthon, legyen a munkára váró bármennyire is együttműködő, nemcsak a közmunkaprogramban való részvételtől eshet el, hanem 3 évre kizárják a segélyezésre jogosultak köréből is.
A foglalkoztatás helyettesítő támogatás kiosztásának helyi sajátosságairól már értekeztünk korábban, írtunk arról, hogy a kérelmező/jogosult ún. együttműködési kötelezettsége a segélyezés egyik alappillére, hogy az elmúlt években ennek tartalma, szigora a legkülönfélébb módon változott. Az együttműködési kötelezettség fontos eleme a felajánlott valamilyen „köz” előtaggal illetett munka, foglalkoztatás elfogadása. A tavaly januárban bevezetett új rendszer egyik fontos újítása, hogy végzettségtől függetlenül bármilyen munkát el kell fogadni.
Gyöngyöspata Község Önkormányzata 2012. március 1-ével indította erdészeti közmunka programját, melyben nagyságrendileg 40 főt foglalkoztat. A tavalyi munka folytatásaként egy 16 hektáros terület tisztítása, körülkerítése és a későbbi erdőtelepítés terep-előkészítése folyik. Egy ilyen program előkészítése több lépcsőben zajlik: a közmunka-támogatásra kérelmet kell benyújtania az önkormányzatnak, a hajdanvolt költségvetési keretszámot felváltotta egy kvázi pályázati rendszer, melyben az önkormányzatnak a tevékenységeket, a foglalkoztatottak számát, eszköz- és anyagigényt stb. kell megjelölnie – magyarán a programot megelőzi egy, a helyi szükségletekre alapozó (projekt)tervezési folyamat. A támogatási igényről döntés születik, hatósági szerződés jön létre, és ezt követően kezdődik a foglalkoztatás, mely jelen esetben 10 hónapot jelent.
A programban munkát nem vállalók megszegik az együttműködési kötelezettséget, így amellett, hogy elesnek egy viszonylag hosszú munkaviszonytól, 3 évre kizárják magukat a segélyezésre jogosultak szerencsés köréből. Elemi érdeke tehát mindenkinek a munkavállalás, amit a helyiek legalábbis nagyon várnak; ajánlom a munkakerülő szegények ostoba sztereotípiáit hangoztatóknak a körültekintést e vonatkozásban.
Szóval van munka, kitart 2012 egészén át, és bár a nettó 47000 forint alacsony bér, de hát ne panaszkodjon az ember! Mi történik ehhez képest Gyöngyöspatán? A hónapokkal azelőtt ismert keretszámok, közmunkaprogram minden részletével tisztában lévő, az előkészítést és lebonyolítást végző jegyző február 29-i keltezésű iratával ajánlja fel a munkát a március 1-jén kezdődő közmunkaprogramban.
Gondoljunk csak arra, hogy egy postai kézbesítéskor akár hetek telhetnek el, mire valóban a kezünkben foghatjuk a küldeményt. Kisebb településeken a posta szolgáltatásait a hivatali kézbesítő helyettesíti, fölösleges lenne bélyegre költeni, de itt se garantált, hogy a címzettet megtalálja, mikor kopogtat az ajtón.
Egyetlen nap sem marad az együttműködőnek a felkészülésre; ha éppen a közeli városban tartózkodik, amikor a polgármesteri hivatali kézbesítő megjelenik, és a kézbesítéskor nem tölti ki a vállaló nyilatkozatot, úgy se munka 2012-re, se segély 2015-ig. Az erdészeti közmunkaprogramban való részvétel 8 órás kemény fizikai munkát jelent a 3-4 kilométerre lévő Havasalja elnevezésű hegyen, szúrós cserje irtása, súlyos kövek mozgatása, kerítésépítés – havi 47000 forintért, és nincs olyan, aki ne vállalná. Kivéve, aki február 29-én érdemtelenül, elővigyázatlanul nem tartózkodott otthon, bevásárolt, vagy éppen gyerekével orvoshoz ment.
Nagyításhoz klikk ide (pdf)!
Simon Mihály és Zsolt Melinda, TASZ