Mit jelent az, hogy gyűlölet-bűncselekmény? Milyen gyűlölet-bűncselekményeket ismer a magyar jog? És honnan ismerjük fel? Miért fontos egyáltalán, hogy bármelyikünk felismerje?
A gyűlölet-bűncselekmény valójában félrevezetÅ‘ elnevezés, mert ezeknek a bűncselekményeknek az indÃtéka nem a gyűlölet, hanem az elÅ‘Ãtélet. Azokat a bűncselekményeket nevezzük gyűlölet-bűncselekményeknek, amelyeket a társadalom legsérülékenyebb csoportjaival szembeni elÅ‘Ãtélet, intolerancia motivál.
A magyar büntetÅ‘jogban két speciális gyűlölet-bűncselekmény tényállás ismert: a közösség tagja elleni erÅ‘szak és az uszÃtás. Az uszÃtás jellemzÅ‘en nyilvános beszéd, amely megelÅ‘zi az erÅ‘szakot, kifejezetten arra szólÃt fel, és egy egész csoport ellen irányul. A közösség tagja elleni erÅ‘szak pedig bántalmazással, kényszerÃtéssel vagy garázdasággal valósulhat meg, és ennek már konkrét áldozata is van. Természetesen más bűncselekmények, például az emberölés, a testi sértés, a zaklatás vagy a rongálás is lehet gyűlölet-bűncselekmény, ha az indÃtéka rasszizmus, antiszemitizmus, idegengyűlölet, homofóbia, vagy más elÅ‘Ãtéletes gondolkodásmód.
A fentiek szemléltetésére vegyük elÅ‘ az augusztus 5-i devecseri szélsÅ‘jobboldali tüntetésen történteket: a megjelent szervezetek vezetÅ‘i részérÅ‘l elhangzott szónoklatok közül több is megvalósÃtotta az uszÃtást, mert hol burkoltan, hol nyÃltan, a cigány kisebbség elleni erÅ‘szakra szólÃtották fel a hallgatóságot. Az események ezután tettlegességig fajultak egy helyi cigány család háza elÅ‘tt. Ez egy tipikus példája annak, amikor a gyűlöletbeszéd közvetlenül, konkrét fizikai erÅ‘szakot vált ki a hallgatóság tagjaiban. A veszélyeztetett csoportok Magyarországon leginkább: a romák, a zsidók, a meleg, biszexuális és transznemű emberek, illetve a külföldiek, a bevándorlók – fontos azonban, hogy a sértettnek nem is kell feltétlenül bármelyik veszélyeztetett csoportba tartoznia, elég, ha az elkövetÅ‘ ezt gondolja róla, és ez vezeti Å‘t a bűncselekmény elkövetéséhez.
Gyakran elÅ‘fordul, hogy a rendÅ‘rség a gyűlölet-bűncselekményeket alulminÅ‘sÃti, és jellemzÅ‘en csak jogvédÅ‘ szervezetek közbenjárására veszik figyelembe, hogy az indÃték elÅ‘Ãtéletesség volt. Holott ezek a bűncselekmények rendkÃvül veszélyesek a társadalomra. A rendszeres alulminÅ‘sÃtés miatt különösen fontos, hogy az áldozatok, de akár mindannyian felismerjük, ha ilyen bűncselekmény történik, és ezeket jelentsük a hatóságoknak.
Olvassa el kiadványunkat, tájékozódjon a részletekről!
Â
A kiadvány teljes terjedelmében (pdf) innen letölthető>>
Â
Jovánovics Eszter és Zsolt Melinda, TASZ